۵ تکنیک و ابزارهای مدیریت تیم ضروری برای شما

ابزارهای مدیریت

مدیریت یک پروژه به اندازه کافی چالش‌برانگیز هست، چه برسد به اینکه بخواهید ثابت کنید مهارت‌های مدیریت تیمیِ لازم را برای گرفتن بیشترین خروجی از اعضای گروهتان دارید و قادرید از تکنیک‌ها و ابزارهای مدیریتِ تیمی برای هدایت و رهبری تیم استفاده کنید.

در این مقاله مهم‌ترین ابزارها و تکنیک‌هایی که می‌تواند در تقویت مهارت‌هایتان به عنوان یک مدیر پروژه‌ی تیم، سودمند باشد، را بخوانید.

ابزارهای مدیریت تیم

۱. محول کردن کارها
یک مدیر موفق آن قدر فروتن هست که بداند نمی‌تواند همه‌ی کارها را خودش انجام دهد، و نیاز دارد به اعضای تیمش اعتماد کند تا بتواند وظیفه‌ها را به شخص مناسب محول کند. او همچنین به ارزش همکاری تیمی واقف است و می‌داند که حاصل کار تمام اعضای تیم از مجموع خروجی هر عضوی که به صورت جداگانه از دیگران کار می‌کند، بسیار بهتر است.

همراه با «محول کردن»، ابزار مدیریت گروهی‌ای که مدیر می‌تواند به کار بگیرد، «منشورِ تیم» است. می‌توانید جزئیات پروژه را در این منشور فهرست کنید؛ از جمله هدف پروژه، و اینکه تیم چگونه آن را به دست خواهد آورد. با مهارت‌ها و تخصص هر یک از اعضای گروه آشنا شوید تا بتوانید وظایف را به درستی محول کنید.

۲. انگیزه
مدیر-تیم-موفق-به-تیم-خود-انگیزه-می‌دهدضروری است یاد بگیرید چگونه می‌توانید در تیم خود انگیزه ایجاد کنید. به ویژه اگر تیم مجازی (تیم راه دور) باشد و اعضای آن در مکان‌های مختلف پراکنده باشند. برای این کار، به شیوه‌ای مثبت به اعضا نزدیک شوید. مطمئن باشید همه‌ی آن‌ها مهارت‌های لازم برای انجام شغلشان را دارا هستند. آن‌ها برای اینکه باور کنند می‌توانند کارشان را به بهترین شکل به انجام برسانند، تنها به دلگرمی، تصدیق و یادآوری شما نیازمندند.

۳. توسعه مهارت‌ها
هر یک از اعضای تیم، زمینه و پیشینه‌ی متنوعی دارند. بنابراین سطح‌های متفاوتی از مهارت‌ها در مراتبِ شغلی متفاوت داشته‌اند. این مسئولیتِ مدیر پروژه‌ی تیم است که مهارت‌های آن‌ها را با اختصاص دادن وظایفی که برای آن‌ها چالش‌برانگیز باشد و ضمنا این فرصت را به آن‌ها بدهد که بر مهارتشان مسلط گردند، توسعه ببخشد.

بازخوردهای منظم و سازنده می‌تواند به اعضای تیم کمک کند که مهارت‌هایشان را بهبود دهند.

۴. ارتباط داشتن
مدیریت-روابط-تیمیبرقرار کردن رابطه، یکی از مهمترین مهارت‌های ضروری است که مدیر پروژه باید بیاموزد. او نه تنها با اعضای تیمش، که با اشخاص خارج از پروژه نیز باید ارتباط موثری داشته باشد.

هر از گاهی لازم است با اعضای تیمتان قرار ملاقات ترتیب دهید. باید بدانید چگونه جلسه‌های مفید و ثمربخش برگزار کنید. برای این کار باید قادر باشید جلسه‌های بارش فکری (brainstorming) را مدیریت کنید و مهارت‌ تسهیل‌گری (facilitating) داشته باشید. همچنین نیاز است که وقتی لازم شد، شنونده‌ای فعال باشید.

ابزارهای مدیریت تیمی آنلاین متنوعی برای ارتباط برقرار کردن، به ویژه برای تیم‌های مجازی (تیم راه دور) ساخته شده است. تسکولو قابلیت‌های مناسبی برای خرد کردن پروژه به اجزای قابل انجام، و محول کردن وظایف به اعضای تیم دارد. همچین امکان گفتگوی افراد تیم در محیط تسکولو وجود دارد که برای ارتباط‌های تیم‌های راه دور، فوق العاده مفید است.

پیشنهاد میکنم دوره نخبگان سیستم سازی ویژه مدیران را ختمان بررسی کنید.

۵. مدیریت نظم تیم
مدیریت نظم بین اعضای تیم، مهارت مدیریتِ تیمی دیگری است که نباید بدیهی انگاشته شود. از آنجایی که هر عضو باورها، نگرش‌ها و عادت‌های خود را دارد که با بقیه سازگار نیست، گهگاهی مناقشه‌هایی بروز می‌کند.

برای مدیریت کردن این مشکلات، تمام اطلاعاتی که در مورد آن موقعیت نیاز است، جمع‌آوری کنید. ابزار مدیریت تیم تسکولو به خاطر امکان تعریف سطح دسترسی‌های متنوع ، می‌تواند در دریافت اطلاعات به شما کمک کند در عین حال که اطلاعات را محرمانه نگه می‌دارد. سپس تصمیم بگیرید که در مورد موضوع، باید چه کنید و بعد دست به اقدام بزنید. هرگز نگذارید که اعضای تیم با احساس تلخی و خشم از بقیه تیم، جدا بیافتند.

نرم‌افزارهای مدیریت پروژه چگونه به شما کمک می‌کنند؟

برنامه‌های مدیریت پروژه با ابزارها و تکنیک‌های مدیریت تیمی تجهیز شده‌اند و می‌توانند به شما در بهبود مهارت‌های مدیریت تیمی که در بالا آمد، کمک کنند.

One thought on “۵ تکنیک و ابزارهای مدیریت تیم ضروری برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *